Kontakti | Pirkt | Izmēģināt | Roomba-ikdienas uzkopšana | Braava-uzmazgāšana | Scooba-mazgāšana | Reģistrēties | iRobot Bonusi LV
RU
IROBOT UZŅĒMUMA VĒSTURE

iRobot uzņēmums jau 20 gadus rada robotus, kas padara cilvēku dzīvi drošāku, ērtāku un arī … jautrāku. Šie roboti gan palīdz zinātniekiem veikt dažādus atklājumus, gan glābj cilvēku dzīvības atmīnējot kaujas laukus, gan uzkopj māju, tādejādi atbrīvojot cilvēku no nogurdinošiem un arī bīstamiem darbiem.

Jau 1980 gadu beigās Masačusetas Tehnoloģiju Institūta Mākslīgā Intelekta Laboratorija bija viena no vadošajām robotu izstrādes vietām pasaulē. Šeit roboti tika modelēti mācoties no kukaiņu uzvedības un uz šo darbu bāzes vēlāk attīstījās pat vesela nozare – Uzvedības Robotika.

iRobot uzņēmumu 1990. gadā izveidoja institūta profesors Dr. Rodnejs Bruks (Rodney Brooks) un robotu speciālisti Kolins Engls (Colin Angle) un Helēna Greiner (Helen Greiner) no Masačusetas Tehnoloģiju Institūta. Sobrīd viņi visi vada vairāk kā 300 darbinieku lielo iRobot komandu un Dr. Bruks ir arī MIT Datorzinātņu un Mākslīgā Intelekta Laboratorijas vadītājs.


Mājroboti

Kopš 2002. gada iRobot uzņēmums ir radījis veselu virkni pasaulē populārāko iRobot Roomba un iRobot Scooba mājrobotu.

2002. gadā uzņēmums iRobot rada leģendārā iRobot Roomba grīdas uzkopšanas robota pirmo paaudzi. Šis robots-putekļusūcējs miljoniem cilvēku uz visiem laikiem izmaina veidu kā tie uzkopj māju.
Jau pirmās paaudzes iRoboti:
- tīrīja gan cietās grīdas, gan paklājus;
- veica iRobot patentēto 3-pakāpju tīrīšanu (sānu birste, 2 galvenās birstes, putekļusūcējs)
- darbojās līdz pat 90 minūtēm;
- izvairījās no kāpnēm;
- tika komplektēti ar virtuālajām sienām un tālvadības pulti.

2004. gadā uzņēmums iRobot rada iRobot Roomba mājrobotu otro paaudzi, ar ievērojamiem tehnoloģiskiem uzlabojumiem - piemēram netīrumu sajušanas funkcija, automātiskā uzlāde, tīrīšanas laika plānošana. Šie iRoboti jau spēja darboties līdz 2 stundām no vietas un netīrumu konteinera ietilpība bija palielināta līdz 0,5 litriem. Līdz nākošās iRobotu paaudzes nomaiņai iRobot Roomba tiek pārdoti vairāk kā 2,5 miljonu eksemplāros visā pasaulē.
Šajā attēlā redzams iRobot Roomba Green robots, kas no 2006. līdz 2008. gadam atklāj mājrobotu ēru arī Latvijā. iRobotu lietotāji Latvijā šiem robotiem joprojām saņem servisa apkopi.

iRobot Roomba mājrobotu otrās paaudzes ekskluzīvais modelis, kas ASV bija pazīstams ar Discovery nosaukumu, bet Eiropā kā iRobot Roomba SE modelis. No 2006. līdz 2008. gadam šis modelis tika piedāvāts arī Latvijas mājrobotu lietotājiem.
2005. gadā uzņēmums iRobot rada pasaulē pirmo un patreiz vēl jorojām vienīgo masveidā ražoto grīdas mazgāšanas robotu iRobot Scooba. Šeit redzams iRobot Scooba 385 modelis, kāds Latvijā un pārējā Eiropā tiek piedāvāts kopš 2009. gada.
2008. gadā uzņēmums iRobot rada iRobot Roomba 500-tās sērijas robotus, kas sasniedz jaunus pārdošanas rekordus un šobrīd jau gandrīz 6 miljonu iRobot Roomba robotu apdzīvo visu pasauli.

Robotu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji. 9 gadu laikā ir nomainījušās jau 5 iRobot Roomba paaudzes.

Papildus robotu paaužu maiņai, daudzas reizes gadā iRobot ievieš jaunus tehnoloģiskos uzlabojumus. Tāpēc iRobot Roomba roboti ir speciāli veidoti no moduļiem un parādoties tehnoloģiskam uzlabojumam, attiecīgo moduli var viegli aizstāt ar pašu jaunāko izgudrojumu. Tāpat arī iRoboti ir unikāli ar to, ka robotu programmatūru var dažu minūšu laikā pārprogrammēt uz pašu jaunāko - kā datoram.

Tātad iRobotu lietotājam nav jāuztraucas, ka pēc pusgada viņa robots jau būs tehnoloģiski atpalicis – iRobotam tas nedraud un tam var ļoti viegli veikt nepieciešamos atjauninājumus.


Citi iRobot Roboti

Bez mājas uzkopšanas robotiem, ir izveidoti daudz un dažādi citi robotu modeļi, kuri imitē dzīvnieku uzvedību un dažkārt pat ļoti atgādina tos.
1996. gads. Attēlā pa kreisi redzams 1996. gadā radītais robots Ariel, kurš veiksmīgi pārvietojas gan pa sauszemi, gan zem ūdens. Tas ir pirmais staigājošais robots kurš spēj darboties zem ūdens un kuram netraucē jūras viļņi. Pēc izskata daudziem tas atgādina krabi un tiešām - robota radītāji veidojot šo robotu daudz ir mācījušies tieši no šiem dzīvniekiem.

Tipiskākie Ariel robota uzvedības modeļi - staigāšana, rāpšanās, ierakšanās, satveršana, pielāgošanās viļņu triecienspēkam u.c. ir krabjiem raksturīgi “gājieni”. Ariel robots lieliski spēj pārvarēt dažādus šķēršļus – gan barjeras, gan plaisas. Gadījumā ja viļņi to apgriež otrādi – robots-krabis pārorientē kājas uz otru pusi un tuprina kustību it kā nekas nebūtu noticis. Ariel robota dzīves galvenais uzdevums ir pludmales atbrīvošana no cilvēkiem tik bīstamajām kājinieku mīnām.

2001. gadā uzņēmums iRobot rada vēl vienu leģendāru robotu - iRobot Packbot, kas ļoti plaši tiek izmantots izlūkošanas un atmīnēšanas darbos, arī karadarbības zonās. 11. septembra teroraktā sagrauto Ņujorkas dvīņu drupās šie roboti arī palīdzēja glābt cilvēkus.
2007. gadā iRobot sāk ražot baseinu tīrīšanas robotus iRobot Verro, kas gan mazgā baseina sienas, gan arī attīra ūdeni.
2007. gadā iRobot sāk ražot jumta notekreņu tīrīšanas robotus Looj, kas tīra jumta notekrenes no tur sakritušajām lapām un citiem svešķermeņiem.
2010. gadā iRobot sāk ražot zemūdens izpētes robotus Seaglider, kas var mēnešiem ilgi autonomi darboties okeāna dzelmē. Viens no pirmajiem iRobot Seaglider robotiem tika nodarbināts ekoloģiskās katastrofas seku likvidēšanas darbos Meksikas līcī.

2011. gadā iRobot sadzīves elektronikas šovā Lasvegasā demonstrē jaunu - attālinātās klātbūtnes robotu AVA (saīsinājums no Avatar), kas ļauj cilvēkam piedalīties notikumos, atrodoties citā pasaules vietā. Šiem robotiem nākotnē ir paredzēta ievērojama loma arī veco ļaužu aprūpē un medicīnā. Tiek arī prezentēti nākošās paaudzes iRobot Roomba un iRobot Scooba roboti, kas tuvākajā laikā tiks piedāvāti lietotājiem. Zemāk neliels ieskats Lasvegasas sadzīves elektronikas šova iRobot stendā:Citi iRobot roboti:

Kosmiskie roboti
Robots – krabis (Ariel)
Robots – zivs (Dart)
Roboti – izlūki
Robots – dinozaurs
Kolektīvais intelekts?
PackBot roboti
Senākie iRobot roboti
Mājas uzkopšanas roboti 
Noteikumi un Privātums | © 2006—2021 Terra Virtuala, SIA
 
Draugiem Twitter YouTube Facebook